Idea Programu
Głównym założeniem programu jest uzyskanie nie mniejszego niż 70 proc. poziomu wykonania badań mammograficznych z planowanej w programie grupy docelowej, w latach 2020–2023.
Planuje się:
- objęcie programem co najmniej 3 500 uczestniczek, w okresie jego realizacji,
- zwiększenie poziomu wiedzy na temat profilaktyki nowotworów piersi wśród 75 proc. uczestniczek programu, w okresie jego realizacji.
Świadczenia zaplanowane w programie
Po zakwalifikowaniu uczestniczki do programu wykonane będą bezpłatnie świadczenia: badanie mammograficzne, edukacja zdrowotna i konsultacja lekarska (opcjonalnie). Na badanie mammograficzne, w ramach programu, nie będzie potrzebne skierowanie. Edukacja zdrowotna obejmować będzie m. in. informacje dotyczące profilaktyki nowotworowej, informacje w obszarze wczesnego rozpoznawania oznak mogących świadczyć o rozwijającej się chorobie nowotworowej oraz naukę samobadania piersi. W przypadku nieprawidłowego wyniku mammografii, uczestniczka skierowana zostanie do lekarza specjalisty, który ustali dalszy tryb postępowania i skieruje do ewentualnej pogłębionej diagnostyki.
Kto może uczestniczyć w programie?
Ze świadczeń będą mogły skorzystać mieszkanki Mazowsza w wieku 40–49 lat. Dodatkowo powinien zostać spełniony jeden z czynników ryzyka: potwierdzona mutacja genu BRCA1 i BRCA2, obciążający wywiad rodzinny: rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka), wystąpienie w przeszłości innych nowotworów, potwierdzone dokumentacją medyczną, wystąpienie łagodnych zmiany w piersi przebiegające z obecnością rozrostu atypowego, gęstość tkanki gruczołowej. Z programu będą mogły skorzystać także kobiety, które otrzymały wcześniej pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia ww. czynnikami ryzyka.
Budżet programu i okres realizacji
Okres realizacji programu wynosi 4 lata (2020–2023). Budżet programu został określony w wysokości 1 000 000 zł.
Pozytywna opinia o programie
Program uzyskał warunkowo pozytywną opinię Prezesa Agencji Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) nr 182/2019 z dnia 23 grudnia 2019 r. Treść dokumentu została dostosowana do uwag zawartych w opinii.
Realizator programu:
Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjne i Medycyny Pracy ATTIS Sp. z o.o. ul. Górczewska 89, 01-401 Warszawa
W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat realizacji programu należy dzwonić do:
Rejestracji Zdrowia Kobiety
tel. (22) 321 14 75
Godziny otwarcia jednostki - godziny, w których pacjentki mogą uzyskać świadczenia w ramach realizacji programu:
Poniedziałek: od godz. 13.00 do godz.18.00
Wtorek: od godz. 8.00 do godz.13.00
Środa: od godz. 13.00 do godz.18.00