Ogłoszono konkurs ofert na powierzenie realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego obejmujących realizację projektów wybranych w ramach budżetu obywatelskiego Województwa Mazowieckiego - edycja 2020.
Oferty można składać od 19 lutego do 10 marca 2021 r.
W tegorocznej edycji konkursu przewidziano powierzenie realizacji trzech zadań w kategorii promocja i ochrona zdrowia wybranych w ramach budżetu obywatelskiego Województwa Mazowieckiego:
- „Pysznie, zdrowo, kolorowo – warsztaty edukacyjne zdrowego odżywiania dla dzieci”;
- „Profilaktyka próchnicy zębów u dzieci w wieku przedszkolnym 3-5 lat”;
- „Postaw na prawidłowy rozwój najmłodszych mieszkańców Naszego Regionu”.
Zadanie nr 1: „Pysznie, zdrowo, kolorowo – warsztaty edukacyjne zdrowego odżywiania dla dzieci” w Publicznym Przedszkolu Nr 2 w Grójcu w Podregionie Żyrardowskim – zadanie musi polegać na przeprowadzeniu dla 4 grup przedszkolnych (5 i 6 latków) 8 spotkań warsztatowych, trwających po 60 minut, jeden raz w miesiącu, z zakresu promowania zasad zdrowego żywienia. Łącznie przeprowadzone zostaną 32 spotkania.
Zajęcia prowadzić będzie wykwalifikowany personel np. dietetyk lub pielęgniarka lub inna osoba posiadająca wiedzę i umiejętności do przeprowadzenia ww. warsztatów.
Tematami przewidzianymi do omówienia dla każdej grupy przedszkolnej są:
- piramida żywieniowa,
- węglowodany – kasze, makarony, ziemniaki i ziarna zbóż,
- nabiał – sery, jogurty, przetwory mleczne,
- źródła białka – mięso, ryby, jaja oraz produkty roślinne,
- kolorowy talerz (warzywa i owoce – degustacje, nowe smaki),
- warzywniak – jak rosną warzywa, zioła, owoce,
- zdrowe słodycze z suszonych owoców, orzechów i zbóż,
- czego unikać, czego nie warto jeść,
- kuchnie świata.
Zadanie nr 2: „Profilaktyka próchnicy zębów u dzieci w wieku przedszkolnym 3-5 lat” w Podregionie Radomskim – zadanie musi polegać na przeprowadzeniu jednego – 30 minutowego spotkania dla każdej ze 100 grup przedszkolnych (dzieci w wieku 3-5 lat) z przedszkoli publicznych i niepublicznych na terenie miasta Radomia z udziałem personelu pedagogicznego. Spotkania powinny odbywać się na terenie przedszkola i prowadzone być metodami aktywnymi z wykorzystaniem środków dydaktycznych.
Zajęcia będzie prowadzić wykwalifikowany personel np. higienistka stomatologiczna lub pielęgniarka lub inna osoba posiadająca wiedzę i umiejętności do przeprowadzenia ww. spotkań.
Plan spotkania:
- Instruktaż higieny jamy ustnej
- Omówienie zagrożeń z nieprzestrzegania higieny
- Zalecenia prawidłowej diety.
Zadanie nr 3: „Postaw na prawidłowy rozwój mieszkańców Naszego Regionu” w Podregionie Radomskim – zadanie powinno polegać na przeprowadzeniu profesjonalnych warsztatów wiązania chust do noszenia dzieci dla rodziców z regionu radomskiego wraz z wypożyczeniem chusty na okres tygodnia do trenowania w domu.
Każdy uczestnik może wziąć udział w jednych warsztatach. Jedno spotkanie musi trwać od 60 do 90 minut oraz obejmować grupę 4-8 osób lub 3-4 pary.
Zajęcia będzie prowadzić wykwalifikowany personel np. fizjoterapeuta lub pielęgniarka lub położna lub inna osoba posiadająca wiedzę, umiejętności oraz certyfikat uprawniający do przeprowadzenia ww. zajęć. Podmiot, któremu zostanie powierzona realizacja zadania jest zobowiązany do umożliwienia uczestnikom warsztatów dodatkowego konsultowania się z personelem prowadzonym zajęcia w zakresie poprawności wiązania i użytkowania chust.
Załącznik nr 1 Ogłoszenie o konkursie