Działania edukacyjne z zakresu zapobiegania depresji u młodzieży skierowane były do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu województwa mazowieckiego. Zadanie realizowane było od listopada 2020 r. do czerwca 2022 r. Spotkania z młodzieżą przeprowadzone zostały przez specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego/psychiatrii, w tym przez magistrów psychologii lub psychologów klinicznych lub psychoterapeutów lub psychiatrów lub psychiatrów dzieci i młodzieży lub pielęgniarki.
Tematyka zajęć podzielona została na dwa moduły:
- moduł dotyczący problemu depresji,
- moduł dotyczący samobójstw.
Podczas 3-godzinnych spotkań (godziny lekcyjne) poruszano zagadnienia dotyczące m.in. rodzajów, objawów i leczenia depresji, motywów samobójstw, rozpoznawania zachowań charakterystycznych dla osób planujących samobójstwo oraz skali obydwu problemów. Czas przeznaczony na omówienie tematów to 3 godziny lekcyjne dla każdej z grup.
Uchwałą nr 1647/177/20 Zarządu Województwa Mazowieckiego z dnia 27 października 2020 r. rozstrzygnięto konkurs ofert na powierzenie realizacji zadania z zakresu zdrowia publicznego polegającego na przeprowadzeniu działań edukacyjnych z zakresu zapobiegania depresji u młodzieży z województwa mazowieckiego na lata 2020–2022.
Realizację zadania powierzono następującym podmiotom:
- Centrum Kompetencji Zawodowych „Moja Droga” Monika Figler;
- Samodzielnemu Zespołowi Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Ochota;
- Mazowieckiemu Centrum Neuropsychiatrii Sp. z o.o.;
- Specjalistycznemu Szpitalowi Wojewódzkiemu w Ciechanowie;
- Uzdrowisku Konstancin-Zdrój S.A.;
- Samodzielnemu Zespołowi Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Bemowo-Włochy;
- Warszawskiemu Szpitalowi dla Dzieci – Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej;
- Mazowieckiemu Wojewódzkiemu Ośrodkowi Medycyny Pracy.
Jednym z celów działań edukacyjnych z zakresu zapobiegania depresji u młodzieży było przeprowadzenie do 24 czerwca 2022 r. zajęć na temat problemu depresji i samobójstw dla co najmniej 7 200 uczniów uczęszczających do szkół ponadpodstawowych z województwa mazowieckiego oraz przekazanie uczestnikom podstawowej wiedzy w zakresie problematyki depresji i zapobiegania samobójstwom. Cel ten udało się osiągnąć, osiągając wynik prawie dwukrotnie wyższy, niż zakładano. Zadanie realizowane było w grupach 15-25 osobowych. Zajęcia przeprowadzono w 657 grupach dla 14 198 uczniów.
W zadaniu założono także wzrost wiedzy na temat problemu depresji i samobójstw u co najmniej 75% uczestników. W celu sprawdzenia wzrostu wiedzy, uczniowie wypełnili pre-test i post-test wiedzy. Wzrost wiedzy odnotowano u 88,5% uczestników (spośród uczniów, którzy wypełnili testy wiedzy).
Na realizację działań edukacyjnych z zakresu zapobiegania depresji u młodzieży z województwa mazowieckiego wydatkowano łącznie 531 563,12 zł.
Zadanie realizowane było zgodnie z „Mazowieckim Programem Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2018–2023”.