Zarząd Województwa Mazowieckiego 4 maja 2021 r. podjął uchwałę nr 669/225/21 w sprawie konkursu ofert na realizatorów „Programu w zakresie wsparcia oraz wzmocnienia efektów rehabilitacji dzieci i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi i uzależnionej od substancji psychoaktywnych” na lata 2021-2023.
Program stanowi uzupełnienie świadczeń gwarantowanych finansowanych ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Pacjenci korzystający z programu będą przebywać równocześnie w ośrodku świadczącym rehabilitację dla uzależnionych od środków psychoaktywnych ze współistniejącymi innymi zaburzeniami psychicznymi, będą korzystać z podstawowego programu terapii finansowanego przez NFZ.
W programie wskazano interwencje konsultacyjne jakie są możliwe do wykonania w ramach programu. Wybór odpowiedniej metody, kolejności i ścieżki postępowania zależy od specjalistów, tj. osoby posiadającej certyfikat specjalisty psychoterapii uzależnień we współpracy z lekarzem posiadającym specjalizację z psychiatrii dzieci i młodzieży lub lekarzem w trakcie specjalizacji z psychiatrii dzieci i młodzieży. Metody, kolejność i ścieżki postępowania będą dla każdego uczestnika dopasowane indywidualnie w ramach jego potrzeb.
Interwencje jakie może otrzymać uczestnik to:
- edukacja zdrowotna (obligatoryjne);
- warsztaty psychoedukacyjne;
- praca z rodziną;
- terapia rozwojowa:
-
- arteterapia;
- terapia zajęciowa;
- muzykoterapia;
- terapia poprzez sport;
- terapia biofeedback.
Planowany okres realizacji programu wynosi trzy lata (2021-2023). Budżet programu został określony w wysokości 750 000 zł
Termin składania ofert wyznacza się od 6 maja do 21 maja 2021 r. Oferent może złożyć wyłącznie jedną ofertę w konkursie.
Oferentem mogą być podmioty wykonujące działalność leczniczą w myśl ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej lub podmioty, których partnerem jest podmiot wykonujący działalność leczniczą w myśl ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej. W przypadku złożenia oferty w partnerstwie, świadczenia zdrowotne wykonuje tylko podmiot wykonujący działalność leczniczą oraz podmioty, które posiadają zawartą umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację świadczeń rehabilitacji dla uzależnionych od środków psychoaktywnych ze współistniejącymi innymi zaburzeniami psychicznymi głównie psychotycznymi (podwójna diagnoza).
Szczegółowe informacje znajdują się w plikach do pobrania:
Regulamin Prac Komisji Konkursowej