Jak prawidłowo postępować w sytuacji zagrożenia i w razie potrzeby udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej? Tajniki wiedzy w tym obszarze poznali uczniowie szkół podstawowych klas VII i VIII z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 i 9 w Radomiu.
Pierwsza pomoc jest kluczowa podczas zdarzeń nagłych zagrażających życiu lub zdrowiu, które zdarzają się także w szkołach. Umiejętne udzielenie pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej może uratować jej zdrowie, a nawet życie.
Źródło: własne
Wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne w tym obszarze przekazują uczniom ratownicy ze Środowiskowo-Lekarskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Młodzież uczy się, jak należy postępować w kryzysowych sytuacjach m.in. utraty przytomności, zabezpieczenia złamań, tamowania krwotoków, postępowania w przypadku ataku padaczki lub zasłabnięcia cukrzyków, opatrzenia oparzeń i miejsc odmrożonych itp.
Ze względu na pandemię zajęcia teoretyczne odbywają się zdalnie za pomocą platformy TEAMS, a praktyczne przeprowadzono stacjonarnie w szkołach.
Szkolenia przyniosą wymierne efekty. Jak wykazały testy, poziom wiedzy oraz poprawa umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej wzrosły u blisko 90 proc. uczniów.
Zajęcia dla młodzieży odbywają się w ramach „Programu polityki zdrowotnej z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów klas VII-VIII z województwa mazowieckiego”. Bezpłatne zajęcia potrwają do końca 2022 r. Planowane jest przeszkolenie w tym zakresie ponad 6 500 uczniów z Mazowsza. Program finansowany jest ze środków Województwa Mazowieckiego, a na jego realizację przeznaczone zostało 500 tys. zł.
Źródło: własne