Podczas Konwentu Marszałków Województw RP, który tym razem odbył się w trybie online rozmawiano m.in. o trudnej sytuacji psychiatrii dzieci i młodzieży.
Stan opieki psychiatrycznej nad dziećmi i młodzieżą w Polsce oceniany jest negatywnie. Niski poziom finansowania świadczeń oraz deficyty w zakresie wykwalifikowanej kadry medycznej, jak i psychoterapeutycznej, powodują zamykanie placówek, co bezpośrednio skutkuje nadmiernym obłożeniem w innych jednostkach tego typu oraz długim okresem oczekiwania na przyjęcia planowe. Nagminnie zdarza się, że lekarz nie jest w stanie przyjąć pacjenta-dziecka miewającego myśli samobójcze w chwili zgłoszenia się do poradni. Dzieci odsyłane są do domów z wyznaczonym terminem wizyty, jednak wtedy może być już dla nich za późno.
Liczba pacjentów-dzieci zgłaszających się do poradni psychiatrycznych wzrasta. Ponadto odnotowuje się zwiększoną liczbę przypadków z nasilającymi się zachowaniami agresywnymi i autoagresywnymi wśród dzieci i młodzieży. Ciężka sytuacja powoduje także znaczne wypalenie zawodowe personelu medycznego pracującego w podmiotach leczniczych świadczących usługi dla dzieci i młodzieży w tym obszarze, których jak wspomniano na początku jest niewystarczająco.
W trosce o zdrowie psychiczne młodego pokolenia, Konwent Marszałków Województw RP, apeluje do Ministerstwa Zdrowia o szybsze wdrażanie kolejnych etapów reformy psychiatrii dzieci i młodzieży, z uwzględnieniem racjonalnej, pokrywającej koszty funkcjonowania wyceny świadczeń.