Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Ministerstwem Zdrowia rozpoczynają akcję umożliwiającą szczepienia w szkołach przeciw wirosowi HPV.
HPV (Human Papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka, który jest jedną z najczęstszych infekcji wirusowych przenoszonych drogą płciową. Wirus ten odpowiada za niemal 100% zachorowań na raka szyjki macicy. W Polsce co roku około 2,5 tysiąca kobiet zapada na raka szyjki macicy, z czego ponad połowa przypadków kończy się śmiercią. Wirus odpowiada również za wysoki odsetek nowotworów narządów płciowych oraz głowyi szyi, a w szczególności jamy ustnej i gardła. HPV może wywoływać brodawki narządów płciowych (kłykciny kończyste) oraz nawracającą brodawczakowatość krtani.
Szczepienie jest najskuteczniejszym i najprostszym sposobem ochrony przed zakażeniem HPV. Szczepionka mobilizuje układ odpornościowy do wytworzenia przeciwciał i uruchamia mechanizm służący zapewnieniu długotrwałej ochrony przed HPV, co udowodniono w badaniach klinicznych. Po 10 latach funkcjonowania programów szczepień przeciw wirusowi brodawczaka kraje oceniające ich efektywność odnotowały 90% redukcję infekcji HPV.
Szczepionki przeciw HPV są jednymi z najlepiej przebadanych na świecie pod kątem bezpieczeństwa. Od momentu ich wprowadzenia podano ponad 500 milionów dawek. Badania nie wykazały poważnych skutków ubocznych. Niepożądane odczyny poszczepienne występują niezwykle rzadko i najczęściej objawiają się zaczerwienieniem w miejscu wkłucia lub niewielką gorączką. Zazwyczaj ustępują w ciągu 1-3 dni.
Wyniki przeglądu systematycznego wskazały, że skuteczność szczepionki była najwyższa w najmłodszych grupach wiekowych i stopniowo spadała z każdym kolejnym rokiem rozpoczęcia szczepienia. Szczepienie powinno zostać przeprowadzone w okresie poprzedzającym inicjację seksualną – jeszcze przed potencjalnym kontaktem z wirusem HPV. Szczepienie jest wtedy najkorzystniejsze.
Program bezpłatnych szczepień przeciw HPV:
- jest skierowany do dzieci po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia;
- obejmuje podanie dwóch dawek szczepionki, z odstępem od 6 do 12 miesięcy;
- szczepienia wykonywane są w przychodniach POZ, a od 1 września 2024 r. można zaszczepić dziecko również w szkole;
- skierowanie nie jest wymagane.
Pamiętaj! Szczepienie przeciw HPV jest zalecane, ale nie jest obowiązkowe.
Źródło: Program dobrowolnych szczepień przeciw HPV w szkołach - Ministerstwo Edukacji Narodowej